Ora Kajan z Baštin - KAJSA

Maďarský ohař krátkosrstý (MOK) - Rövidszörü Magyar Vizsla/Hungarian Shorthaired Vizsla

Psí deníček

Láska

Jak jsem potkal vizslu.

    Šouravými kroky jsem se šinul z tramvajové zastávky kamsi z kopce na rentgen a strašně mě bolel krk. Mému tělu ani duši dobře nebylo, hlava plná starostí a bolesti. Jak tak koukám do země, málem zakopnu o obrubník. Najednou zpozoruji něco přivázaného u sloupku od plotu. Je to hnědé až jakoby zrzavé a má to ty nejkrásnější oči a nejkrásnější psí rysy, co jsem kdy předtím viděl. Nejsem znalec a tak si jen říkám bez dechu, to je ale nádherný pes.
    O několik měsíců později potkávám ženu svého života a vyprávím jí o tomto zážitku,. Popisuji podobu psa a ona vysvětluje, že to musel být maďarský ohař nebo-li vizsla. Od té doby jsem trávil mnoho času myšlenkami na toto plemeno. Uplynul rok a já poctivým shromažďováním penízek mých i mé drahé ženy, ušetřil natolik, že jsem si mohl splnit jeden z mých snů.
    Od první chvíle, co jsem uviděl štěňátka a potom i mou konkrétní fenku jsem věděl, že to bylo důležité a krásné životní rozhodnutí. Vlastnit maďarskou ohařku není jen tak, to je jasné. Žádná knížka Vás na to dokonale nepřipraví, ani tisíce i více slov od jiných lidí. Každá vizsla je originál, ale jedno je jim určitě společné - temperament, který se projevuje ovšem velmi různorodě.
    Vizsla nesnáší být sama, ale musí se to aspoň trochu naučit. Nesnáší nepozornost a loudění potravy má vrozené od malička. Nesnese když není páníčkovi na blízku. Tím myslím opravdu nablízku, nejlépe na klíně. Má velmi citlivé bříško a tak ani nejlepší krmivo nezaručuje, že pro ní bude opravdu kvalitní. Nejšťastnější je v lese nebo v polích, kde se může takřka bez hranic prohánět. Lásku, kterou do ní vložíte umí opravdu krásně vracet. Jen někdy je potřeba opravdu hodně trpělivosti než se uklidní nebo poslechne. Občas i moje trpělivost přeteče a musím být přísnější než bych chtěl. Ovšem Kajsa se na mě dokáže zlobit jen chvilinku, stejně tak jako já na ni. Její pohled je odzbrojující a podlehne mu každý na koho se podívá. Vizsla opravdu umí dosáhnout toho, co chce, těmi nejvychytralejšími zbraněmi. Záleží potom na tom, jak se s tím vyrovnáte. Je to těžké.:o) Maďarská ohařka je hrdá, sebevědomá a velmi inteligentní. Za pána by skočila snad i do ohně a ještě lépe pokud má páníček v ruce pamlsek. To udělá cokoliv si přejete. Umí dokonale používat ostré zoubky, ale nebojte, dá se na to zvyknout a dá se to i odnaučit, aby je nepoužívala na vás.
    Kajsa je moje životní výhra s ní budu vždycky nosit úsměv na rtech.
Žádné komentáře
 
Developed by Ondra 2008